Category Archives: Батькам на допомогу

Пf3ptty4lahрава та обов’язки батьків

ЗАКОН УКРАЇНИ ПРО ОСВІТУ

      Освіта – основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку суспільства і держави.

      Метою освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства, розвиток її талантів, розумових і фізичних здібностей, виховання високих моральних якостей, формування громадян, здатних до свідомого суспільного вибору, збагачення на цій основі інтелектуального, творчого, культурного потенціалу народу, підвищення освітнього рівня народу, забезпечення народного господарства кваліфікованими фахівцями.

      Освіта в Україні грунтується на засадах гуманізму, демократії, національної свідомості, взаємоповаги між націями і народами.

Стаття 59. Відповідальність батьків за розвиток дитини

  1. Виховання в сім’ї є першоосновою розвитку дитини як особистості.
  2. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.
  3. Батьки та особи, які їх замінюють, зобов’язані:

постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;

поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до державної і рідної мови, сім’ї, старших за віком, до народних традицій та звичаїв;

виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського та інших народів, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до своєї країни;

сприяти здобуттю дітьми освіти у навчальних закладах або забезпечувати повноцінну домашню освіту відповідно до вимог щодо її змісту, рівня та обсягу;

виховувати повагу до законів, прав, основних свобод людини.

  1. Держава надає батькам і особам, які їх замінюють, допомогу у виконанні ними своїх обов’язків, захищає права сім’ї.

Стаття 60. Права батьків

Батьки або особи, які їх замінюють, мають право:

вибирати навчальний заклад для неповнолітніх дітей;

обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування навчальних закладів;

звертатися до державних органів управління освітою з питань навчання, виховання дітей;

захищати у відповідних державних органах і суді законні інтереси своїх дітей.

                              ЗАКОН УКРАЇНИ ПРО ЗАГАЛЬНУ СЕРЕДНЮ ОСВІТУ

Розділ X. УЧАСНИКИ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ В ЗАГАЛЬНООСВІТНІХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ.

  1. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право:

вибирати навчальні заклади та форми навчання для неповнолітніх дітей;

приймати рішення щодо участі дитини в інноваційній діяльності загальноосвітнього навчального закладу;

обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування загальноосвітніх навчальних закладів;

звертатися до відповідних органів управління освітою з питань навчання і виховання дітей;

захищати законні інтереси дітей.

  1. Батьки або особи, які їх замінюють, зобов’язані:

забезпечувати умови для здобуття дитиною повної загальної середньої освіти за будь-якою формою навчання;

постійно дбати про фізичне здоров’я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;

поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до сім’ї, старших за віком, державної і рідної мови, до народних традицій і звичаїв;

виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей Українського народу, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до України.

  1. У разі, якщо батьки або особи, які їх замінюють, всупереч висновку відповідної психолого-медико-педагогічної консультації відмовляються направляти дитину до відповідної спеціальної загальноосвітньої школи (школи-інтернату), навчання дитини проводиться за індивідуальною формою.

Розділ X. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У СФЕРІ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ

Стаття 47. Відповідальність за порушення законодавства про загальну середню освіту.

  1. Посадові особи і громадяни, винні у порушенні законодавства про загальну середню освіту, несуть відповідальність у порядку, встановленому законами України.
  2. Шкода, заподіяна учнями (вихованцями) загальноосвітньому навчальному закладу, відшкодовується відповідно до законодавства України.
  3. Злісне ухилення батьків від виконання обов’язків щодо здобуття їх неповнолітніми дітьми повної загальної середньої освіти може бути підставою для позбавлення їх батьківських прав.

Сімейний кодекс України

Стаття 150. Обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дитини

  1. Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. 
  2. Батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. 
  3. Батьки зобов’язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. 
  4. Батьки зобов’язані поважати дитину.
  5. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов’язку батьківського піклування щодо неї. 
  6. Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. 
  7. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.

 

Як правильно робити уроки?

     Як наші діти готують уроки? Відповідь проста: або сидять за столом до глибокої ночі, намагаючись своїм розумом “дійти до самої суті”, або вправно викачують реферати, або підставляють відповіді з ‘решебник’ і читають перекази шедеврів літератури, або – не роблять практично нічого.
Який вихід з цієї ситуації? Правильно організувати процес, переглянути шкільні програми або і те й інше разом? Про це наша сторінка.
Директор Інституту вікової фізіології Мар’яна Безруких:  “Удома теж практикуйте уроки і перерви”
Є кілька правил, які допомагають ефективно використовувати час на приготування уроків.

Правило перше: не сідати за уроки 0_часыgвідразу після приходу зі школи. Після обідупотрібно годину-півтора відпочити і тільки тоді приступати до занять.

Правило друге: не починати з самого складного. На скрутне пішов часом дуже багато часу, щось не вдається, дитина відчуває неуспіх, у нього зникає бажання працювати далі. Варто почати з найулюбленішого, з того, що точно вийде.

Правило третє: працювати з перервами. Якщо після 20-30 хвилин інтенсивної роботи учнів молодших класів починає відволікатися (він втомився), потрібно зробити 10-хвилинну перерву. Можна включити музику і порухатися, з’їсти половинкуяблука або випити соку. Старшокласники ж повинні робити перерву через 40-45 хвилин. Спроба виконати всі завдання через силу не дає ефекту.

Тобто влаштовувати потрібно собі подобу уроків і змін? Безруких: Так. 45 хвилин – це тривалість інтенсивної роботи без відволікання, на яку здатна доросла людина.

Ще одна помилка батьків малюків полягає в тому, що вони сидять поруч з дитиною, коли той робить уроки. Вони вважають, що так він менше відволікається. Але проходить час, і дорослі розуміють, що вічно це тривати не може. І тут виявляється, що без них дитина виконати завдання вже не в змозі: він звик, що відповідальність за результат бере на себе дорослий. Тому з самого початку навчіть свою дитину організовувати час, планувати роботу (які завдання потрібно виконати, з чого краще почати). І поступово відучіть його від допомоги дорослих. Найкраще – сказати: я поруч, але у мене багато справ (якщо потрібна допомога, я до тебе підійду).

Інша важлива річ: у дитини має бути своє місце для уроків, якщо не кімната, то вигородженому кут зі столом і стільцем по росту. Він не повинен сидіти на кухні, де мама смажить котлети. Погано, якщо поруч гуркоче телевізор, а навколо бігає молодший братик або скиглить собачка. Це відволікає.

А що робити старшокласникам, які просто фізично не встигають вивчити всі уроки?

Безруких: Вони викручуються як можуть. Найчастіше навантаження нерівномірно розподілена по днях тижня. А взагалі корисно завести щоденничок і простежити, на що скільки часу йде (наперегляд серіалів, на комп’ютер). Нічні чування за уроками – річ малоефективна. Крім того що скорочується час сну, після пізніх занять важче заснути. З малюками ввечері краще не говорити про школу, не обговорювати невивчених уроків.

Як правильно робити домашнє завдання

1. Робити перерву – з’їсти яблуко або станцювати.

2. Нехай грає тиха музика.

3. Для молодших школярів – ноги не повинні бовтатися в повітрі.

4. Світло – зліва (у лівшів – праворуч).

5. Обов’язково вимкнений телевізор.

Будьте обережніше з “Решебниками” й “Збірниками кращих творів”.

Зайдіть в книжковий магазин, що торгує навчальною літературою, і побачите масу книжок типу “Всі предмети шкільної програми в короткому викладі”; “Відмінні твори з літературі XIX-XX століть”, домашні роботи з усіх предметів у серії “решебник”.

У продажу є і товстенькі томики під назвою “Усі програми за підручниками всіх років видань за клас”. І далі – перелік предметів: фізика, хімія, алгебра, геометрія, російська, англійська. Доповіді з історії або інших предметів можна скачати з інтернету, а щоб не мучити себе читанням “Війни і миру” або “Грози”, можна купити перекази.

У якомусь сенсі це навіть добре: при непомірних домашніх завданнях і перевантажених навчальних планах подібна література хоч якось допомагає дітям. Інша справа, що в “Решебник” – маса неправильних відповідей, а “кращі” твори з літератури – це часто безграмотна маячня.